LAULUMÄNGUD! Sõmeru keskusehoones 29.08.2024 10. september Eesti Rahvapärimuse Kool

LAULUMÄNGUD! Sõmerul
29.08.2024

Oma väega, oma rahvaga (Karumängu lugu) koosolemine, liikumine, laulmine on kulla väärtusega varandus. Me võime olla nii erinevad, erinevate mõtete, arvamuste, elualadega, aga kui me üheskoos laulame, liigume, tantsime, mängime, oleme rõõmu kandjad. Ja mitte ainult – ühtne hingamine, rütm, hääl, laul liidab meid.

Sõmeru rahva (just niinimetatult, kuigi palju rahvast oli kaugemalt) laulumängude päev oli täis säravaid taas- ja „uuskohtumisi“ loovate ja loominguliste inimestega, kogu laulmise- ja mängimise möllu keskmes Lääne-Virumaa, Ida-Virumaa pärimus.

Jõudsime maailma loomise looni, regilauludeni laulmisest, lauliku elust ja kurbusest, voogavalt äiutava kolme metsa, välja ja järveni, metsast leitud karu püüdmiseni kolmel erineval moel (üks lustakam kui teine), taevasse minemise ja silla lappimiseni „viimse lapse peaga“ (jaa, sellega käis kaasas lõbus poleemika), hobuseotsijani (hobuste elluäratamisega), voulimänguni (punutud paeltega), utetamisega lambamänguni,  Rakvere linnupüüdmise, pagarite, kingseppade ja vanaemadeni. Me ei jõudnud mere pühkimise, suure tamme, kaljulossi ega ummamuudu varese looni, aga neid lugusid on veel ja järgmisel korral teeme tasa.

Tänapäeva lugudest jõudsime osalejate poolt väljamõeldud vaimukate-andekate laulumängude esitlusteni ja ühise nimelauluni. Kogu päeva kõige lihtsam, kergem, meeldejäävam (lähen ja kohe teen) oli soovilugu Karuoti 7 poega. Olen pärit väikesest maakoolist, kus seda vahetunnis mängisime; nii nagu tollal on see alati üks ülimalt lõbus mäng - laste, noorte, täiskasvanutega, nii pärimuskooli õppijate kui Tartu Ülikooli tudengitega. Ja alati on teadjaid ja mitteteadjaid.

Nali, naer ja lust on garanteeritud nagu karuoti traditsioonis kestmine.

Eesti Rahvapärimuse Kooli kodulehe galeriis olevad pildid peegeldavad eelpool kirjeldatud tegevuste hetki.

Kokkuvõtteks

Kes see meid, kes see meid leidis ja leidis? Virumaa pärimused meid, leidis ja leidis.

Hulk raamatuid Virumaa lugudega, lauldud-mängitud Kadrina, Haljala, Rakvere, Jõhvi, sõber Kuusalu jpt variandid.

Koduteel jäävad alati mingid viisid kummitama, seekord Haljala Karumäng, sada sülda laia härja ja kaljulossi lugu.  Esimene kindlasti seoses erakordselt laheda mängusituatsiooni ja mängijatega Sõmerul, teised kaks küll koostegemiseni ei jõudnud ent nõudsid koduteel oma ja ju juba mõtlesid uuele kohtumisele Sõmeru rahvaga.

Aitäh abi ja toetuse eest Mare Taar, Siiri Saarmets, Sirli Vahula! Tänu teile sai Sõmerus imetabane selts uhkesse ruumi kokku, need laulud ja mängud üldse toimuma! Üksi ei tee siin ilmas midagi ära.

Erakordsed toredad pildid tegid Mare Taar, Siiri Saarmets, Sirli Vahula.
Suurepärased videolõigud on olemas tänu Merlin Raatma erakordselt heale silmale.

Pildid galeriis: LAULUMÄNGUD LÄÄNE-VIRUMAAL 29.08.2024

Nali, naer ja lust on garanteeritud nagu karuoti traditsioonis kestmine.

Kokkuvõtteks

Erakordsed toredad pildid tegid Mare Taar, Siiri Saarmets, Sirli Vahula.

Pildid galeriis: LAULUMÄNGUD LÄÄNE-VIRUMAAL 29.08.2024