Uudised

MARDIMÕTTEID PEALE MÖÖDA EESTIT RÄNDAMIST 16. november Eesti Rahvapärimuse Kool

Mardisanditamisest, pärimustest, sõnumitoomisest


RÄNDAV PÄRIMUSKOOL
MARDIMÕTTEID PEALE MÖÖDA EESTIT RÄNDAMIST

Iga mardiprogramm on erinev eelmisest.  Kõik sõltub osalejate east, teadmistest, esituse ja õppimise keskkonnast, tegelastest kombestikus, paikkondlikest regilauludest, loovusest. Muusikateatri etendus oleks ehk kõige täpsem väljend kombestiku programmi kohta nagu kunagi ütles seda Igor Tõnurist mardi- ja kadrikombestiku tseremoonia kohta. Igas mardiprogrammis on tseremoonia ühine läbimängimine, iga etendus sünnib siin ja praegu, nõuab kaasategemist, keskendumist nii osalejatelt kui tegijalt.

Kõnekad on ja tähelapanu haaravad lihtsad asjad – paeltega ehitud mardivitsad, hobuseraua kellukesed (kahe hobuseraua kõlistamine), mida kõik täiesti vaikselt olles teha soovivad, viljaterad, mida nii väga tahetakse katsuda, maitsta, tasku panna.

Ja õpetajate ind innustab ka lapsi – enda õpetaja kaasategemisel on suur väärtus - mida täiskasvanu ees teeb, seda väärtustab ka laps.

Kokku sai sõidetud maha sadu kilomeetreid, toimus 17 erinevat programmi, osales 302 last ja noort ning 93 täiskasvanut. Olid ülivõrratud päriselus sandiskäimised (nii nagu vanasti kui ette ei teatud kuna sandid tulevad), esinemissanditamine, programmid hariduse ja kultuuri keskustes, koolides, lasteaedades.

Mis jääb järele?

Ühest lasteaiast tuli tagasiside, mida ei tahaks jagamata hätta. Tänati inimest, kes korraldas programmide toimumise, kutsus külla ja muu hulgas olid järgmised imelised read: "Väga suur tänu sulle organiseerimise eest! Programm oli tõesti imeline ja inimene, kes seda kõike läbi viis, oli veel imelisem - nii mahe ja ilus hääl, nii soe ja sõbralik, nii ... kõike. See oli lihtsalt nii armas!!! Ja põnev ja ilus. Milline tundlikkus väikeste laste suhtes! Müts maha ja sügav kummardus tegijale!"

Mardid võtavad kaasa need imelised sõnad ja jätkavad sõnumitoomist kadridena.
Pärimusaine peaks olema meie koolide õppekavas - AK uudised, 10. november 2022, 26:17-28:44.

 

 

RÄNDAV PÄRIMUSKOOL
MARDIMÕTTEID PEALE MÖÖDA EESTIT RÄNDAMIST

Iga mardiprogramm on erinev eelmisest.  Kõik sõltub osalejate east, teadmistest, esituse ja õppimise keskkonnast, tegelastest kombestikus, paikkondlikest regilauludest, loovusest. Muusikateatri etendus oleks ehk kõige täpsem väljend kombestiku programmi kohta nagu kunagi ütles seda Igor Tõnurist mardi- ja kadrikombestiku tseremoonia kohta. Igas mardiprogrammis on tseremoonia ühine läbimängimine, iga etendus sünnib siin ja praegu, nõuab kaasategemist, keskendumist nii osalejatelt kui tegijalt.

Kõnekad on ja tähelapanu haaravad lihtsad asjad – paeltega ehitud mardivitsad, hobuseraua kellukesed (kahe hobuseraua kõlistamine), mida kõik täiesti vaikselt olles teha soovivad, viljaterad, mida nii väga tahetakse katsuda, maitsta, tasku panna.


Ja õpetajate ind innustab ka lapsi – enda õpetaja kaasategemisel on suur väärtus - mida täiskasvanu ees teeb, seda väärtustab ka laps.

Kokku sai sõidetud maha sadu kilomeetreid, toimus 17 erinevat programmi, osales 302 last ja noort ning 93 täiskasvanut. Olid ülivõrratud päriselus sandiskäimised (nii nagu vanasti kui ette ei teatud kuna sandid tulevad), esinemissanditamine, programmid hariduse ja kultuuri keskustes, koolides, lasteaedades.

Mis jääb järele?

Ühest lasteaiast tuli tagasiside, mida ei tahaks jagamata hätta. Tänati inimest, kes korraldas programmide toimumise, kutsus külla ja muu hulgas olid järgmised imelised read: "Väga suur tänu sulle organiseerimise eest! Programm oli tõesti imeline ja inimene, kes seda kõike läbi viis, oli veel imelisem - nii mahe ja ilus hääl, nii soe ja sõbralik, nii ... kõike. See oli lihtsalt nii armas!!! Ja põnev ja ilus. Milline tundlikkus väikeste laste suhtes! Müts maha ja sügav kummardus tegijale!"

Mardid võtavad kaasa need imelised sõnad ja jätkavad sõnumitoomist kadridena.
Pärimusaine peaks olema meie koolide õppekavas - AK uudised, 10. november 2022, 26:17-28:44.