Uudised

JÕULUKOMBESTIK - mööda Eestit rännates 21. detsember Eesti Rahvapärimuse Kool

RÄNDAV PÄRIMUSKOOL
JÕULUSOKK KÄIB RINGI MÖÖDA EESTIMAAD
Lustivere, Tartu, Vinni, Kadrina, Uuemõisa, Ridala, Palivere, Oru, Nõva, Laekvere, Viljandi, Himmaste...


Kui palju jõulul on anda, kui vähe jõulust veel teada (Suure Siimu sulase tantsuviisil...)

 

20.12.2024
Himmaste koolis


Hein-hein-hein. Heinasahin, lõhn („hais“ nagu mõni laps ütleb), kihk kohe heinakuhjale viskuda, mida mõni poiss tegigi. Kõik, mis kaduma sai minna, see ka heina sisse ära kadus - käärid haihtusid, lõngad peitusid,
hõbedased rebased libisesid. Lapsed nagistasid jõulukingseppadega, näod pingutusest õhetamas, käed mässisid seda va lõnga nende katkiste heinte ümber, mis kuidagi ei tahtnud lasta endast kolme jalga tegelast
vormida.

Vaja oli aga valmis saada, et oleks kellega mängida (just - kellega), kuulata jõululugu, sättida kuuse alla, riputada ukse kohale ehk panna üles kapiriiulile. Õnne perele, majale, karjale toob ikka.

Aitäh, Himmaste Kool ja õpetaja Killu Timm, mõtte ja kutsumise eest ja et see väga heinane jõuluhommik sellel aastal võimalikuks sai. Seda heina on nüüd autos ja korvides, seelikul ja karu ja soku nahkade pääl… Aga ikka
täitsa jõulutunne oli – istuda heinte pääl, laulda, kõlistada hobuseraudasid ja meisterdada kingseppasid.

Ja Jakob Hurda aurat oli ka täitsa tunda, kuskil seal tagatoas.

"JÕULUAJA MEISTRITUBA" Himmaste koolis 20.12.2024

 

19.12.2024
Viljandi Kesklinna Koolis

Koolimaja üllatas – salatrepp otse klassiruumi, auväärne saal, kooli hõng naksuvates põrandates, põnevus iga nurga taga. Päeva alguses kõlas kooli jõuluraadio laste esitatud lugudega, vahetundi juhatasid sisse rõõmsad
muusikapalad. 

Kooli kutsunud rahvatantsuõpetaja soovis, et lapsed saaksid laulumänge teha, tantsida, laulda, liikuda. Mäng, mis sedapuhku sobis eriti hästi, oli Ellerjaamäng; vanaemale sai jõuludeks palju kingitusi toodud ja kaikaga
„jalgu keerutatud“. Lemmiksandiks sai Viljandi lastele jõulukaru, kõik tahtsid karuks.

Õpetaja: „Lastele on vaja selliseid asju, nad ei tea seda enam“.
Aitäh, õpetaja Eve Rink, kutsumast!

"JÕULUSOKK KÄIB RINGI MÖÖDA EESTIMAAD" Viljandi Kesklinna Koolis 19.12.2024

 

18.12.2024
Laekveres


Kui niimoodi jõulukombeid õpitakse, on ikka väga maru ja tore.

KÕIK täiskasvanud teevad kaasa, KÕIK laulavad, tantsivad, mõistatavad. Teenimisemäng oli küla kõige valgema mehe ajal vist küll kõige lõbusam, mis kunagi Eestis olnud, Kodukäijamäng toimis super hästi, kommentaarid
see on küll hea mäng“ kuulda.
Vorstimängu tegi põnevaks kooli direktori ja ühe õpetaja osavus – sinka-vonka kolonnis liikumine oli ootamatu ja väga hea lahendus ruumikitsikusele. Täiesti vaikuses oli aga pastlaviskamise ennustus – kõik kuulasid, mis neid järgmisel aastal ees ootab, kuidas elu minema hakkab…

Mis võluvad mängud, laulud, kombed meil küll olemas on.  
Suur tänu, Lea Külmallik, küllakutsumise ja maruda jõuluseltsi eest!

"TEISTMOODI JÕULUD" Laekvere Laglepesas 18.12.2024

 

13.12.2024
Rännakud Lääne-Nigulas – Nõva raamatukogu


Nõva oli Lääne-Eesti rännakute lõpppunkt. Ikka täitsa omaette koht, mere lõhn tunda, kadakad ja karjamaad ka… Nagu teine riik.

Nõval olid kohal targad naised, väärikad ja väega. Kui hea oli nendelt kuulda, et mäletati veel jõuluõlgede lakkeviskamist ja kodus lubasid ema-isa seda ainult ühes nurgas teha ega mujal tohtinud. Mäletati seda va
sarvedega olevust – jõulusokku. Meenutati, kuulati, vahepeal laulsime, isegi sokk käis.

Palivere, Oru ja Nõva rahvaga kohtumine sai võimalikuks tänu Lääne-Nigula raamatukogude juhile Diana Otsale. Nõva raamatukogus võttis vastu juhataja Irmeli Alt, kellele Nõva naised enda jõulukombestiku lugusid
lubasid saata.

Kogukonnasündmus „PÄRIMUSED SIIDIKARVA“ Nõva raamatukogsu 13.12.2024
 


13.12.2024
Rännakud Lääne-Nigulas – Oru Põhikool


Seiklus algas maja ümber tiirutamisega; nagu jõulurebane kohe. Väljast vahvat kultuurisaali ei osanud kuidagi kooliga seostada. Õnneks Oru raamatukogu hea haldjas Kaja Puusepp päästis ja hoolitses, et kõik saaks
korda. Väga kaunid, alles kevadel valminud ruumid, saal kui Vanemuise kontserdisaali väiksemas mõõdus vend, lahke pererahvas.

Laste ja noorte kätemeri oli üleval, kui vaja üht või teist jõulutegelast loengu vahepeal kehastada. Isegi kingsepamängu pearolliks leidus julge mees ja koer – teised ju vaatasid pealt nagu teatrietendust. Jõulupoisid seisid
aga lava ees, kuuseoksad käes ja laulsid kõval selgel häälel Muhu jõululaulu: „Põhud põrandal meil pingiks… Poisid, kellel lauluhääl…“
Olid õpetajad, kes tulid pärast tänama, olid õpetajad, kes laulsid, mis müriseb. Lääne-Eesti vahva rahvas.

Aitäh, Kaja Puusepp, väga-väga toreda vastuvõtu eest!

Jõulukombestiku seminar "MEIE JÕULUDE LUGU" Oru Koolis 13.12.2024
 

13.12.2024
Rännakud Lääne-Eestis – Palivere Põhikool

Naerulapsed ja naerukool.

 Paliverele mõeldes on kohe silme ees naerusuised lapsed ja õpetajad. Ei lugenud, et selle kooli saal püstitas kindlasti Eesti külmarekordi, mängides-lauldes hakkas soe-soe-soe. Ja ega keegi tahtnudki tegelikult sooja fuajeesse programmi tegema minna; KUI KUSKIL ON IKKA TORE, SIIS ON LIHTSALT TORE. Isegi külmaga. 

Ja seda toredat olemist jagus muusikaks ja laulmiseks - mõne seltsiga kohe on nii, et teha saab veel ja veel ja veel ja siis ikka veel palju rohkem. Ja kõik asjad töötavad - regilaulud, kombestiku tegevused, laulumängud, rahvamängud, jõu- ja osavusmängud.

PALIVERE JA MARTNA IME
Kuigi nii paljude õpetajatega kohtunud, hämmastab ikka ja taas õpetajaks olemise ime. Kui on tugevad õpetajad, on tublid lapsed. See tugevus ja tublidus on segu südameheadusest, hoolivusest, tähelepanelikkusest, rõõmust, oskusest nautida rääkimise, laulmise, tantsimise võlu.

Palivere Põhikool ja õpetaja Kristel Tereping – aitäh abi eest ja aitäh selliste imetoredate Palivere ja Martna Kooli laste ja õpetajate eest! Kohtumine teiega oli väike ime.
 Palivere kott rändab nüüd pärimuskooliga kaasas, sees rasked hobuserauad; on justkui nende kandmiseks loodud. Pärimuskooli korvid ongi katki kulunud, 17 aastat juba turjal.

Tagasiside õpetajalt: „Õpetajad eriti kiitsid, et lapsed said palju teada ja kõike ise kaasa teha.“
JÕULUSOKK KÄIB RINGI MÖÖDA EESTIMAAD Palivere Põhikoolis

 
12.12.2024
Ridala Põhikool ja lasteaed

Kui Ridala Põhikool Uuemõisast kuulis, et pärimuskool rändab nii kaugele ja on võimalus külla kutsuda, siis tegi seda kohe. Nii see jõulusokk Ridala väikeste ja suurteni jõudis. Ridalasse jõudes hakkas aga torm; õppealajuhataja tuli ise appi esemeid tassima, ei sellist asja pole enne olnud.  Kooli ustel olid lõbusad kaunistused, koolimaja ise suur, avar, väärikas - vahva koht õppimiseks.

Ja lapsed laulsid, kuulasid, tegid tähelepanelikult kaasa. Ja lubati küll õpitust midagi jõuluajal koos perega teha.

Ridala lasteaia programmis oli rõõmu ja lusti nii palju nagu ainult väikeste väga toredate lastega olla saab. Ja õpetajad mängisid, laulsid, tegid kõike kaasa ja toetasid, aitasid lapsi.

Aitäh Siret Illison, et Ridalas käimine võimalikuks sai!
Koht ise see Lääne-Eesti ime.

JÕULUSOKK KÄIB RINGI MÖÖDA EESTIMAAD Ridala Põhikoolis ja lasteaias


12.12.2024
Uuemõisa Lasteaed-Algkool


Muusikakool, laulukool, regilaulukool

Uuemõisas on õpetaja, kes teeb pärimusringi lastele, annab edasi kombeid, rahvalaule, rahvamänge, laulumänge, räägib lugusid, kogub pidevalt juurde teadmisi pärimustest. Triin Ollema on läbinud Eesti Rahvapärimuse Kooli mahuka kursuse aastatel 2022-2023 ja on PÄRIMUSPESADE liige. Ja JÕULUHOMMIK oli Triinu väge täis – kui kohapeal selline säde, kes kogu hingest toetab, siis saabki võimalikuks, et seminarilaadsest pidulikust jõuluhommikust koolile kujuneb laululine koosviibimine, kus laulud, tegevused, tantsud, liikumised on kõik omavahel kombestikuga põimunud. Ja ei puudunud kuuseokstega jõulupoisid, jõulusokk, kingsepad, heina viskamine, ühine mürinal laulmine!

Peale kõige muu on just Triinu ideed ja mõtted selle taga, et rännakud Lääne-Eestis teoks said.
Lääne-Eesti on võlumaa – sellised kombed, rahvas, kadakad ka kui ime … 

JÕULUHOMMIK Uuemõisa Lasteaed-Algkoolis


11.12.2024
Kadrina Keskkoolis

Kadrina Keskkooli minekut on alati tore oodata; nii ka seekord – eelteadmine 2023 aasta jõulu- ja kevadpühade programmidest sai kinnituskihi – Kadrina ime on tugevad Kadrina õpetajad, tublid lapsed, tugev kool. Vägi väljendus lauluhäältes, regilaulude kaasalaulmises, tähelepanelikkuses, õpetajate rõõmus, huvis, kaasategemises, pärimuste väärtustamises. Isegi kui kaks klassi oli koos, heljus kombestiku lugu nende laste kohal nii, et õpilehti pärast jagades oli küll tunne, et need lapsed äkki teevadki kodus jõulumänge oma perega.

 Ja suur rõõm oli taas kohtuda õpetaja Rea Ritsikuga, ühe väärika varandusega meie õpetajate hulgas. Rea küllakutsest said alguse pärimuskooli rahvakalendri programmid Kadrinas.

Kogu Kadrina korralduse võttis seekord enda kanda õpetaja Jana Sillajõe – ja on ikka ime, et on selliseid õpetajaid, kes võtavad ise vaevaks teha, korraldada, lisaks pilte-videolõike salvestada, süstematiseerida, jagada ning programmides veel osaleda, imeliselt laulda.
Aitäh, õpetaja Jana, abi ja vaeva eest!

JÕULUSOKK KÄIB RINGI MÖÖDA EESTIMAAD Kadrina Keskkoolis


10.12.2024
Vinni Lasteaias Tõruke

Vinni lasteaia Lepatriinu rühma lapsed (5.-6. aastased) teadsid oi kui palju mõistatusi, sellist asja pole enne näinud ja tundus, et mõned olid küll laste enda välja nuputatud, nii vaimukad, terased ja omamoodi. Vinni tarkade käes oli seitse mõistatust nagu niuhti tehtud, aga sellega asi ei piirdunud - ikka veel ja veel taheti ja oleks võinud küll järgmise päevani sinna mõistatama jääda.

Mesimummudega laulsime karu möllamise ajal seda väga vahvat Lääne-Virumaa laulumängu - „Kes see meid, kes see meid, leidis ja leidis. Karu meid, karu meid, leidis ja leidis.“ Rigadi-jögadi jõulutantsuta ei saa küll kusagil – no on ju vaja heinad peeneks tantsida, hobuseraudasid kõlistada, lauluhäälel kajada lasta. Küll olid laululapsed ja õpetajad!

Sipsikutega juhtus aga õige naljakas lugu -  see va karu oli niisugune maru, et kohe pidi santi minema, ootamatult ja päriselt. Ja perel õnne ka ju vaja, päriselt. Oi sa jutt, kus lastel oli naeru, kui söögitädi juurde santi minnes üks õpetaja jõulukaru peale hullult ära ehmatas. Uue aasta õnne võiks küll nüüd lastele ja õpetajatel kuhjaga tulla.

Vinnis veel - mõnikord on nii, et on 13 last aga möll selline nagu oleks 30. Mõnikord jälle nii, et pea 30 last, aga möllu poole vähem. Tõrukese lapsed tõestasid esimest varianti.

JÕULUMÄNG Vinni Lasteaias Tõruke
 

02.12.2024
Lustivere Koolis


Aprillist 2022 on ülestäheldus, et Lustivere Kool on rõõmu sillerdav kool naerusuiste õpetajate ja lastega, kus munaveeretamise põrand üks parimaid Eestis. Vahepeal on Lustivere Koolist saanud Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õppekoht. Piduliku JÕULUHOMMIKU lapsed - 1.-4. klass -  tahtsid ka seekord KÕIGEST osa võtta ja kogu koolipere sai suurde ringi kokku.
Aitäh, Kätlin Mattis, vahvate hetkede tabamise ja küllakutsumise eest!

JÕULUHOMMIK Lustivere Koolis

 

Kui palju jõulul on anda, kui vähe jõulust veel teada (Suure Siimu sulase tantsuviisil...)

 


20.12.2024
Himmaste koolis


Hein-hein-hein. Heinasahin, lõhn („hais“ nagu mõni laps ütleb), kihk kohe heinakuhjale viskuda, mida mõni poiss tegigi. Kõik, mis kaduma sai minna, see ka heina sisse ära kadus - käärid haihtusid, lõngad peitusid,
hõbedased rebased libisesid. Lapsed nagistasid jõulukingseppadega, näod pingutusest õhetamas, käed mässisid seda va lõnga nende katkiste heinte ümber, mis kuidagi ei tahtnud lasta endast kolme jalga tegelast
vormida.

Vaja oli aga valmis saada, et oleks kellega mängida (just - kellega), kuulata jõululugu, sättida kuuse alla, riputada ukse kohale ehk panna üles kapiriiulile. Õnne perele, majale, karjale toob ikka.

Aitäh, Himmaste Kool ja õpetaja Killu Timm, mõtte ja kutsumise eest ja et see väga heinane jõuluhommik sellel aastal võimalikuks sai. Seda heina on nüüd autos ja korvides, seelikul ja karu ja soku nahkade pääl… Aga ikka
täitsa jõulutunne oli – istuda heinte pääl, laulda, kõlistada hobuseraudasid ja meisterdada kingseppasid.

Ja Jakob Hurda aurat oli ka täitsa tunda, kuskil seal tagatoas.

"JÕULUAJA MEISTRITUBA" Himmaste koolis 20.12.2024

 

19.12.2024
Viljandi Kesklinna Koolis

Koolimaja üllatas – salatrepp otse klassiruumi, auväärne saal, kooli hõng naksuvates põrandates, põnevus iga nurga taga. Päeva alguses kõlas kooli jõuluraadio laste esitatud lugudega, vahetundi juhatasid sisse rõõmsad
muusikapalad. 

Kooli kutsunud rahvatantsuõpetaja soovis, et lapsed saaksid laulumänge teha, tantsida, laulda, liikuda. Mäng, mis sedapuhku sobis eriti hästi, oli Ellerjaamäng; vanaemale sai jõuludeks palju kingitusi toodud ja kaikaga
„jalgu keerutatud“. Lemmiksandiks sai Viljandi lastele jõulukaru, kõik tahtsid karuks.

Õpetaja: „Lastele on vaja selliseid asju, nad ei tea seda enam“.
Aitäh, õpetaja Eve Rink, kutsumast!

"JÕULUSOKK KÄIB RINGI MÖÖDA EESTIMAAD" Viljandi Kesklinna Koolis 19.12.2024

 

18.12.2024
Laekveres


Kui niimoodi jõulukombeid õpitakse, on ikka väga maru ja tore.

KÕIK täiskasvanud teevad kaasa, KÕIK laulavad, tantsivad, mõistatavad. Teenimisemäng oli küla kõige valgema mehe ajal vist küll kõige lõbusam, mis kunagi Eestis olnud, Kodukäijamäng toimis super hästi, kommentaarid
see on küll hea mäng“ kuulda.
Vorstimängu tegi põnevaks kooli direktori ja ühe õpetaja osavus – sinka-vonka kolonnis liikumine oli ootamatu ja väga hea lahendus ruumikitsikusele. Täiesti vaikuses oli aga pastlaviskamise ennustus – kõik kuulasid, mis neid järgmisel aastal ees ootab, kuidas elu minema hakkab…

Mis võluvad mängud, laulud, kombed meil küll olemas on.  
Suur tänu, Lea Külmallik, küllakutsumise ja maruda jõuluseltsi eest!

"TEISTMOODI JÕULUD" Laekvere Laglepesas 18.12.2024

 

13.12.2024
Rännakud Lääne-Nigulas – Nõva raamatukogu


Nõva oli Lääne-Eesti rännakute lõpppunkt. Ikka täitsa omaette koht, mere lõhn tunda, kadakad ja karjamaad ka… Nagu teine riik.

Nõval olid kohal targad naised, väärikad ja väega. Kui hea oli nendelt kuulda, et mäletati veel jõuluõlgede lakkeviskamist ja kodus lubasid ema-isa seda ainult ühes nurgas teha ega mujal tohtinud. Mäletati seda va
sarvedega olevust – jõulusokku. Meenutati, kuulati, vahepeal laulsime, isegi sokk käis.

Palivere, Oru ja Nõva rahvaga kohtumine sai võimalikuks tänu Lääne-Nigula raamatukogude juhile Diana Otsale. Nõva raamatukogus võttis vastu juhataja Irmeli Alt, kellele Nõva naised enda jõulukombestiku lugusid
lubasid saata.

Kogukonnasündmus „PÄRIMUSED SIIDIKARVA“ Nõva raamatukogsu 13.12.2024
 


13.12.2024
Rännakud Lääne-Nigulas – Oru Põhikool


Seiklus algas maja ümber tiirutamisega; nagu jõulurebane kohe. Väljast vahvat kultuurisaali ei osanud kuidagi kooliga seostada. Õnneks Oru raamatukogu hea haldjas Kaja Puusepp päästis ja hoolitses, et kõik saaks
korda. Väga kaunid, alles kevadel valminud ruumid, saal kui Vanemuise kontserdisaali väiksemas mõõdus vend, lahke pererahvas.

Laste ja noorte kätemeri oli üleval, kui vaja üht või teist jõulutegelast loengu vahepeal kehastada. Isegi kingsepamängu pearolliks leidus julge mees ja koer – teised ju vaatasid pealt nagu teatrietendust. Jõulupoisid seisid
aga lava ees, kuuseoksad käes ja laulsid kõval selgel häälel Muhu jõululaulu: „Põhud põrandal meil pingiks… Poisid, kellel lauluhääl…“
Olid õpetajad, kes tulid pärast tänama, olid õpetajad, kes laulsid, mis müriseb. Lääne-Eesti vahva rahvas.

Aitäh, Kaja Puusepp, väga-väga toreda vastuvõtu eest!

Jõulukombestiku seminar "MEIE JÕULUDE LUGU" Oru Koolis 13.12.2024
 

13.12.2024
Rännakud Lääne-Eestis – Palivere Põhikool

Naerulapsed ja naerukool.

 Paliverele mõeldes on kohe silme ees naerusuised lapsed ja õpetajad. Ei lugenud, et selle kooli saal püstitas kindlasti Eesti külmarekordi, mängides-lauldes hakkas soe-soe-soe. Ja ega keegi tahtnudki tegelikult sooja fuajeesse programmi tegema minna; KUI KUSKIL ON IKKA TORE, SIIS ON LIHTSALT TORE. Isegi külmaga. 

Ja seda toredat olemist jagus muusikaks ja laulmiseks - mõne seltsiga kohe on nii, et teha saab veel ja veel ja veel ja siis ikka veel palju rohkem. Ja kõik asjad töötavad - regilaulud, kombestiku tegevused, laulumängud, rahvamängud, jõu- ja osavusmängud.

PALIVERE JA MARTNA IME
Kuigi nii paljude õpetajatega kohtunud, hämmastab ikka ja taas õpetajaks olemise ime. Kui on tugevad õpetajad, on tublid lapsed. See tugevus ja tublidus on segu südameheadusest, hoolivusest, tähelepanelikkusest, rõõmust, oskusest nautida rääkimise, laulmise, tantsimise võlu.

Palivere Põhikool ja õpetaja Kristel Tereping – aitäh abi eest ja aitäh selliste imetoredate Palivere ja Martna Kooli laste ja õpetajate eest! Kohtumine teiega oli väike ime.
 Palivere kott rändab nüüd pärimuskooliga kaasas, sees rasked hobuserauad; on justkui nende kandmiseks loodud. Pärimuskooli korvid ongi katki kulunud, 17 aastat juba turjal.

Tagasiside õpetajalt: „Õpetajad eriti kiitsid, et lapsed said palju teada ja kõike ise kaasa teha.“
JÕULUSOKK KÄIB RINGI MÖÖDA EESTIMAAD Palivere Põhikoolis

 
12.12.2024
Ridala Põhikool ja lasteaed

Kui Ridala Põhikool Uuemõisast kuulis, et pärimuskool rändab nii kaugele ja on võimalus külla kutsuda, siis tegi seda kohe. Nii see jõulusokk Ridala väikeste ja suurteni jõudis. Ridalasse jõudes hakkas aga torm; õppealajuhataja tuli ise appi esemeid tassima, ei sellist asja pole enne olnud.  Kooli ustel olid lõbusad kaunistused, koolimaja ise suur, avar, väärikas - vahva koht õppimiseks.

Ja lapsed laulsid, kuulasid, tegid tähelepanelikult kaasa. Ja lubati küll õpitust midagi jõuluajal koos perega teha.

Ridala lasteaia programmis oli rõõmu ja lusti nii palju nagu ainult väikeste väga toredate lastega olla saab. Ja õpetajad mängisid, laulsid, tegid kõike kaasa ja toetasid, aitasid lapsi.

Aitäh Siret Illison, et Ridalas käimine võimalikuks sai!
Koht ise see Lääne-Eesti ime.

JÕULUSOKK KÄIB RINGI MÖÖDA EESTIMAAD Ridala Põhikoolis ja lasteaias


12.12.2024
Uuemõisa Lasteaed-Algkool


Muusikakool, laulukool, regilaulukool

Uuemõisas on õpetaja, kes teeb pärimusringi lastele, annab edasi kombeid, rahvalaule, rahvamänge, laulumänge, räägib lugusid, kogub pidevalt juurde teadmisi pärimustest. Triin Ollema on läbinud Eesti Rahvapärimuse Kooli mahuka kursuse aastatel 2022-2023 ja on PÄRIMUSPESADE liige. Ja JÕULUHOMMIK oli Triinu väge täis – kui kohapeal selline säde, kes kogu hingest toetab, siis saabki võimalikuks, et seminarilaadsest pidulikust jõuluhommikust koolile kujuneb laululine koosviibimine, kus laulud, tegevused, tantsud, liikumised on kõik omavahel kombestikuga põimunud. Ja ei puudunud kuuseokstega jõulupoisid, jõulusokk, kingsepad, heina viskamine, ühine mürinal laulmine!

Peale kõige muu on just Triinu ideed ja mõtted selle taga, et rännakud Lääne-Eestis teoks said.
Lääne-Eesti on võlumaa – sellised kombed, rahvas, kadakad ka kui ime … 

JÕULUHOMMIK Uuemõisa Lasteaed-Algkoolis


11.12.2024
Kadrina Keskkoolis

Kadrina Keskkooli minekut on alati tore oodata; nii ka seekord – eelteadmine 2023 aasta jõulu- ja kevadpühade programmidest sai kinnituskihi – Kadrina ime on tugevad Kadrina õpetajad, tublid lapsed, tugev kool. Vägi väljendus lauluhäältes, regilaulude kaasalaulmises, tähelepanelikkuses, õpetajate rõõmus, huvis, kaasategemises, pärimuste väärtustamises. Isegi kui kaks klassi oli koos, heljus kombestiku lugu nende laste kohal nii, et õpilehti pärast jagades oli küll tunne, et need lapsed äkki teevadki kodus jõulumänge oma perega.

 Ja suur rõõm oli taas kohtuda õpetaja Rea Ritsikuga, ühe väärika varandusega meie õpetajate hulgas. Rea küllakutsest said alguse pärimuskooli rahvakalendri programmid Kadrinas.

Kogu Kadrina korralduse võttis seekord enda kanda õpetaja Jana Sillajõe – ja on ikka ime, et on selliseid õpetajaid, kes võtavad ise vaevaks teha, korraldada, lisaks pilte-videolõike salvestada, süstematiseerida, jagada ning programmides veel osaleda, imeliselt laulda.
Aitäh, õpetaja Jana, abi ja vaeva eest!

JÕULUSOKK KÄIB RINGI MÖÖDA EESTIMAAD Kadrina Keskkoolis


10.12.2024
Vinni Lasteaias Tõruke

Vinni lasteaia Lepatriinu rühma lapsed (5.-6. aastased) teadsid oi kui palju mõistatusi, sellist asja pole enne näinud ja tundus, et mõned olid küll laste enda välja nuputatud, nii vaimukad, terased ja omamoodi. Vinni tarkade käes oli seitse mõistatust nagu niuhti tehtud, aga sellega asi ei piirdunud - ikka veel ja veel taheti ja oleks võinud küll järgmise päevani sinna mõistatama jääda.

Mesimummudega laulsime karu möllamise ajal seda väga vahvat Lääne-Virumaa laulumängu - „Kes see meid, kes see meid, leidis ja leidis. Karu meid, karu meid, leidis ja leidis.“ Rigadi-jögadi jõulutantsuta ei saa küll kusagil – no on ju vaja heinad peeneks tantsida, hobuseraudasid kõlistada, lauluhäälel kajada lasta. Küll olid laululapsed ja õpetajad!

Sipsikutega juhtus aga õige naljakas lugu -  see va karu oli niisugune maru, et kohe pidi santi minema, ootamatult ja päriselt. Ja perel õnne ka ju vaja, päriselt. Oi sa jutt, kus lastel oli naeru, kui söögitädi juurde santi minnes üks õpetaja jõulukaru peale hullult ära ehmatas. Uue aasta õnne võiks küll nüüd lastele ja õpetajatel kuhjaga tulla.

Vinnis veel - mõnikord on nii, et on 13 last aga möll selline nagu oleks 30. Mõnikord jälle nii, et pea 30 last, aga möllu poole vähem. Tõrukese lapsed tõestasid esimest varianti.

JÕULUMÄNG Vinni Lasteaias Tõruke
 

02.12.2024
Lustivere Koolis


Aprillist 2022 on ülestäheldus, et Lustivere Kool on rõõmu sillerdav kool naerusuiste õpetajate ja lastega, kus munaveeretamise põrand üks parimaid Eestis. Vahepeal on Lustivere Koolist saanud Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õppekoht. Piduliku JÕULUHOMMIKU lapsed - 1.-4. klass -  tahtsid ka seekord KÕIGEST osa võtta ja kogu koolipere sai suurde ringi kokku.
Aitäh, Kätlin Mattis, vahvate hetkede tabamise ja küllakutsumise eest!

JÕULUHOMMIK Lustivere Koolis